Wszystkie prawa zastrzeżone © anianowak.pl

Doradca w projekcie

Google Internetowe Rewolucje

 

E-mail: a.nowak@internetowerewolucje.pl

Tel: +48 532 852 443

anianowak.pl

 

E-mail: biuro@anianowak.pl

Tel: +48 512 264 372

MARKETING INTERNETOWY

ANIANOWAK.PL

Skontaktuj się ze mną

Ten blog powstał w oparciu o wspólne doświadczenia moje i przedsiębiorców z woj. lubuskiego.

 

Znajdziesz tu informacje o narzędziach marketingu internetowego i wpisy o dobrych praktykach w marketingu online. 

 

Chcesz, by Twoja firma była widoczna w internecie? Potrzebujesz planu działania, strony internetowej lub tekstów skrojonych pod SEO?

 

Cześć, nazywam się Ania Nowak! 

 

Na co dzień pomagam lubuskim firmom skutecznie działać w internecie. Wcześniej robiłam to jako doradca Google Internetowe Rewolucje. Dziś działam na własny rachunek :)

Z tego wpisu dowiesz się:

 • co to jest meta opis (meta description),
 • jak znaleźć meta opis w kodzie strony,
 • jak wprowadzić meta opis w CMS,
 • jak długi powinien być meta description,
 • jak napisać meta opis?
Imię
Twój e-mail:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Dołącz do Papugarni

 

Zyskasz dostęp do moich niepublikowanych treści pomocnych w budowie biznesu online

 

Zapisz się do newlettera

Jak napisać Meta Opis (Meta Description) strony internetowej

01 maja 2018
Kompletna misja firmy

Meta opis strony internetowej (meta description) bywa niedoceniany i zaniedbywany przez właścicieli witryn. To błąd! Choć niewidoczny na stronie, meta opis ma spory wpływ na liczbę gości odwiedzających wirtualną siedzibę firmy.

 

Czym jest meta opis (meta description) strony internetowej i jak go napisać?

 

Meta opis (meta descrioption) jest fragmentem kodu html

Mogłabym napisać, że meta opis to rodzaj okna wystawowego naszej firmy, ale to za mało. Warto przyjrzeć się meta opisowi z różnych perspektyw. Zatem, na początek...

 

 

Jak sprawdzić, czy meta opis jest na stronie?

 

Jedną z opcji jest sprawdzenie strony w wyszukiwarce. Wystarczy wpisać nazwę firmy lub frazę, na którą pozycjonujemy stronę i sprawdzić, co wyświetla się nad adresem strony (meta tytuł) i pod adresem strony (meta opis).

 

Blog ani nowak w wyszukiwarce google

 

Warto wiedzieć, że wyszukiwarka może wyświetlać opis, chociaż faktycznie na naszej stronie żaden meta opis nie został wprowadzony. Oznacza to, że właściciel strony pozostawił przypadkowi jedną z możliwości reklamy w internecie, a dokładniej mówiąc zostawił ją robotom wyszukiwarki, które "zaciągają" w miejsce opisu to, co same wybiorą ze strony - fragmenty treści. O tym, dlaczego nie warto tak robić dowiesz się czytając akapit Meta opis okiem potencjalnego klienta.

 

Wracając do sprawdzania meta opisu, lepszym sposobem upewnienia się, czy meta opis został dodany na stronie jest korzystanie z wtyczki SERP Preview Tool (do pobrania nieodpłatnie w sklepie Google Chrome).

 

SERP Preview Tool w sklepie Google Chrome

 

Będąc na stronie, którą chcemy sprawdzić, rozwijamy okienko SERP Preview Tool i sprawdzamy, czy jest wypełnione:

 

 

W przykładzie meta opis (trzecia pozycja w SERP Preview Tool), podobnie jak meta tytuł (pierwsza pozycja) jest wypełniona. Gdyby jednak tak nie było, narzędzie pozwala ułożyć tytuł i opis o długości dopuszczalnej przez wyszukiwarkę. Tak przygotowane meta można wprowadzić na stronę, czy też przesłać osobie tworzącej lub zarządzającej stroną do uzupełnienia. 

 

Ważne: Sprawdzajmy każdą podstronę osobno. Na każdej bowiem, powinien znaleźć się inny (unikalny dla danej podstrony) tekst meta opisu. 

 

 

Meta opis oczami robotów wyszukiwarki

 

Informacja uaktualniona 16.05.2018r.

 

Meta opis, który spełnia wymogi wyszukiwarki liczy do 300  156 znaków ze spacjami (jeszcze niedawno limit znaków wynosił 156 i po kilku tygodniach z 300-znakowym meta wróciliśmy do starych parametrów). Dobrze skonstruowany meta opis zawiera frazę lub słowo kluczowe charakterystyczne dla danej strony (podstrony). 

 

Ważne: dla każdej podstrony przygotowujemy inny meta opis .i zawieramy w nim inne słowa kluczowe. O tym, jak wyszukać odpowiednie dla danej strony słowo kluczowe przeczytasz we wpisie Znajdź słowa kluczowe na stronę internetową.

 

 

Meta opis okiem potencjalnego klienta

 

Wiemy już, jakie parametry techniczne powinien spełnić meta description. Teraz kilka słów o najważniejszej funkcji meta opisów - promocji firmy / produktu / idei - i o tym, jak go napisać.

 

Wyobraźmy sobie, że wędrujemy aleją handlową w poszukiwaniu sukienki. Kuszą nas okna wystawowe - w jednym z nich manekin w letniej sukience i informacja, że właśnie jest na nią promocja, w innym - widzimy suknię świetnie zestawioną z żakietem i butami i już wiemy, że tu kupimy nie jedną, ale kilka rzeczy, które idealnie do siebie pasują. Jest też wystawa krawcowej, a miara widoczna w oknie, na pierwszym planie daje znać, że suknia tu zamówiona będzie perfekcyjnie dopasowana do figury...

 

 

Wyszukiwarka internetowa porównana do alei handlowej

 

 

A w internecie? Rolę alei handlowej spełniają strony w wyszukiwarce. Codziennie przemierza je tysiące potencjalnych klientów. Co im powiedzieć, by zechcieli odwiedzić naszą stronę internetową? 

 

Przekonajmy się, jak robią to profesjonaliści. Co widzimy w opisie trzech wybranych  portali internetowych?

 

 

 

Meta opis strony internetowej może zawierać informacje o tym:

 • kim jesteśmy (czołowy polski portal internetowy / codzienne źródło informacji milionów Polaków/ nowoczesne medium),

 • co wyróżnia nas spośród konkurencji (najlepsze serwisy informacyjne i tematyczne / wiadomości z kraju i ze świata 24/7 / porządkuje świat i dostarcza informacje w czasie rzeczywistym),

 • czy dajemy jakąś szczególną, unikalną wartość (bezpłatna poczta e-mail i serwis stron www / pozwalamy być na bieżąco / przewodnik Polaków),

 • Call to action (CTA) - zaproszenie do wejścia na stronę (Bądź na bieżąco z Onet!)

 

A jeśli strona (podstrona) dotyczy produktu (usługi), dobrze jest przekazać istotne informacje na jego temat, np.:

 • nazwę producenta,

 • cechy charakterystyczne,

 • cenę, etc.

 • oraz

 • korzyści z posiadania produktu (jaką potrzebę zaspokoimy kupując produkt),

 • zachętę do kupna.

 

Tworząc meta opis, trzeba pamiętać, że będą go czytali ludzie. Zatem, nie atakujmy internautów słowami kluczowymi wymienianymi jednym ciągiem, po przecinkach. Warto przygotować krótki, jasny i atrakcyjny komunikat, złożony z 2 - 3 zdań i zawierający zachętę do odwiedzenia strony.

 

 

Imię
Twój e-mail:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Zapisz się do newlettera

 

Zyskasz dostęp do moich niepublikowanych treści pomocnych w budowie biznesu online

 

 

Przeczytaj też:

29 kwietnia 2020
Błyskawicznie rośnie liczba internautów wyszukujących lokalnie. Takich, którzy chcą mieć rozwiązanie tu i teraz. Inaczej mówiąc, zaspokajanie potrzeb szybko i
05 lutego 2020
Co to jest meta tytuł (meta title) i jak go przygotować? W najprostszych słowach, meta tytuł (meta title) to tytuł
05 stycznia 2019
Nowy rok rozpoczęłam od napisania artykułu na blog Aleo.com - "Pozycjonowanie lokalne - jak rozwijać miejscowy biznes w Google". Z